W ramach 6. edycji kampanii STOP UDAROM powołano superbohatera DOKTOR STROKE’A POGROMCĘ UDARÓW. To postać, której misją jest edukowanie o tym, czym jest udar mózgu oraz jak szybko i niezawodnie rozpoznać objawy choroby, a także właściwie na nie reagować.

Akcja z udziałem superbohatera, koncentruje się na działaniach skierowanych do młodych ludzi, m. in. w mediach społecznościowych (Facebook DOKTOR STROKE – POGROMCA UDARÓW). DOKTOR STROKE – POGROMCA UDARÓW inspiruje i edukuje odbiorców, by sami mogli poczuć się jak superbohaterowie i wiedzieli jak, odpowiednio szybko reagując, uratować życie osoby, która doznała udaru.

 

DOKTOR STROKE – POGROMCA UDARÓW po raz pierwszy pojawił się w polskich miastach w maju 2017 w tzw. Mobilnych Miasteczkach Profilaktyki Udarowej. Uczestnicy wydarzeń mogli nie tylko spotkać superbohatera i zrobić sobie zdjęcie w faceboardzie, ale przede wszystkim skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (badanie poziomu cukru we krwi i pomiar ciśnienia) oraz konsultacji lekarskich. Osoby, których wyniki odbiegały od normy, mogły dodatkowo skonsultować je z lekarzem kardiologiem (a w razie potrzeby zrobić bezpłatnie badanie EKG).  Na gości Miasteczek czekał też dietetyk, który wyjaśniał w jaki sposób, dzięki modyfikacji nawyków żywieniowych, można obniżyć ryzyko wystąpienia udaru. Dla odwiedzających Mobilne Miasteczka Profilaktyki Udarowej dostępne były bezpłatne materiały edukacyjne na temat udaru. Wydarzenie zostało przeprowadzone we współpracy ze Stowarzyszeniem Udarowcy – Liczy się wsparcie!.

 

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie! w ramach kampanii STOP UDAROM.