W 2014 i 2015 roku na ulicach polskich miast można było obejrzeć wystawę edukacyjną pod hasłem „Manifest udarowy”, zorganizowaną w ramach kampanii STOPU UDAROM z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu. Na ekspozycję składały się portrety i historie osób, które doświadczyły tej choroby.

Pana Krzysztofa (45 lat) udar zaskoczył w pracy – Idąc korytarzem zauważyłem, że moja lewa stopa zaczyna się dziwnie zachowywać, źle widziałem, wsiadłem z powrotem do samochodu i przejechałem kawałek. (…) Byłem coraz bardziej przestraszony, właściwie nawet pomyślałem, że umieram, zadzwoniłem do żony i pożegnałem się – mówi Krzysztof. Dopiero później dowiedziałem się co to jest udar, wcześniej nic nie wiedziałem na ten temat.

 

Pani Barbara (66 lat), kolejna bohaterka wystawy również nie znała objawów choroby, która ją dotknęła – Pewnego dnia obudziłam się rano i stwierdziłam, że mam sparaliżowaną lewą stronę ciała. Prawie nic nie wiedziałam o udarze mózgu, więc nawet nie skojarzyłam, że coś takiego właśnie mi się przytrafiło. Udar był dla mnie prawdziwą katastrofą: wcześniej byłam bardzo aktywna, sprawna
i ogromnie niezależna. Całe życie miałam problem z proszeniem kogokolwiek o pomoc – nagle, z dnia na dzień, zostałam do tego zmuszona.

 

Udar mózgu dotyka również ludzi młodych, o czym świadczy historia Kasi (31 lat), która doświadczyła choroby przed trzydziestym rokiem życia – Moje życie całkowicie zmieniło się po udarze. Wcześniej uprawiałam sport, lekkoatletykę, teraz niestety nie mogę. Jestem niezależna, ale trzy lata trwało zanim doszłam do siebie – mówi Kasia.

 

Wystawy prezentują historie osób, które przeżyły udar i zgodziły się podzielić swoimi doświadczeniami. Ten głos jest niezwykle cenny, ponieważ potrzeba edukacji społecznej na temat udaru i ryzyka związanego z tą chorobą nadal jest ogromna. Dlatego wystawa „Manifest udarowy” już po raz kolejny pojawia się w przestrzeni publicznej. Cieszymy się, że budzi zainteresowanie – mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu. – Rocznie w Polsce udar dotyka 70 tys. osób, a 30 tys. z jego powodu umiera. Wiedza na temat profilaktyki udaru i objawów tej choroby może uratować ludzkie życie.

 

Dzięki wystawie można było zapoznać się również z najważniejszymi informacjami o udarze – jego przyczynach i profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji. Wystawa gościła w 9 polskich miastach:  Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Łodzi oraz Szczecina. Na rzecz projektu powstała strona internetowa www.manifestudarowy.pl.