Fakty i Mity
PRAWDA
Zwykłe zbadanie tętna wystarczy, aby wcześnie zdiagnozować migotanie przedsionków
Pomiar tętna można wykonać samodzielnie badając puls na nadgarstku bądź na tętnicy szyjnej. Prawidłowy puls to ok. 70 uderzeń na minutę (od 60 do 80). Jeżeli tętno jest niemiarowe i wyczuwalna jest nieregularna praca serca należy zgłosić się do lekarza, który powinien uruchomić procedurę diagnostyczną w kierunku migotania przedsionków. Choć to może brzmieć zaskakująco zwykły pomiar tętna wystarczy, by zdiagnozować nieprawidłowości w pracy serca. Oczywiście wymaga to dalszych badań, które potwierdzą nasze (lub lekarza) przypuszczenia – migotanie przedsionków diagnozuje się na podstawie badania elektrokardiograficznego, jednak jeśli napady trwają krótko, trudno je uchwycić. W związku z tym podstawową metodą diagnostyki jest 24-godzinne badanie EKG (tzw. badanie z użyciem holtera).
Nie mamy wpływu na czynniki zwięszające ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Faktycznie na część czynników ryzyka takich jak wiek, płeć czy czynniki genetyczne nie mamy wpływu. Wiele innych zależy jednak – przynajmniej częściowo – od nas samych. Niektóre choroby – jak nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca w znacznym stopniu zależne są od stylu życia i często wystarczą zmiany w sposobie odżywania się (np. unikanie soli, unikanie przetworzonej żywności, smażonych potraw, zmniejeszenie ilości czerwonego mięsa, stosowanie diety śródziemnomorskiej) oraz aktywności fizycznej – lekarze zalecają min. pół godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu umiarkowanego ruchu, aby poprawić swój stan zdrowia. Podobnie jest w przypadku otyłości i wysokiego poziomu cholesterolu – dietą i ruchem możemy sprawić, że schudniemy, a wyniki badań, w tym poziom cholesterolu – ulegną poprawie. Ponadto dostępne są nowoczesne leki, których regulane przyjmowanie, zgodnie z zaleceniami lekarza, pozwala ustabilizować chorobę i panować nad nią – tak się dzieje np. w przypadku migotania przedsionków. Pozostałe czyniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu, to kwestia naszej decyzji o porzuceniu tych nałogów.
MIT
MIT
Udar mózgu dotyczy tylko osób w starszym wieku
Udar mózgu może przydarzyć się każdemu! Ze statystyk wynika, że ok. 5 proc. osób, które dotyka udar jest w młodym wieku. W Stanach Zjednoczonych co dziesiąta osoba, której przytrafił się udar nie skończyła jeszcze 45 lat. Wiele jednak zależy od tego, czy i jakimi czynnikami ryzyka udaru mózgu dana osoba jest obciążona, a także jaki styl życia prowadzi: czy dba o prawidłową dietę, jest aktywna fizycznie, a jeżeli ma np. cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze to czy jest pod opieką lekarza specjalisty i czy przestrzega zaleceń lekarzy.
Można zapobiec udarowi mózgu
Można skutecznie ograniczać ryzyko udaru mózgu, m.in., poprzez działania profilaktyczne polegające głównie na wpływie na tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 90% ryzyka). Wśród nich wyróżnia się elementy stylu życia (np. brak aktywności fizycznej, zła dieta, palenie papierosów) oraz schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Do ważnych czynników ryzyka należą także arytmie serca, z których najczęściej występującą jest migotanie przedsionków.
PRAWDA
PRAWDA
Udar mózgu to nie to samo co udar słoneczny
Udar słoneczny to przegrzanie organizmu na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu. Natomiast udar mózgu jest groźną dla zdrowia i życia chorobą neurologiczną.