Światowy Dzień Udaru Mózgu

Światowy Dzień Udaru Mózgu

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU obchodzony jest co roku 29 października. Został ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu uświadamiania społeczeństw, że udar mózgu jest bardzo groźną chorobą, trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i głównym powodem trwałej niepełnosprawności wśród osób dorosłych. Szacuje się, że jeden na sześciu mieszkańców globu będzie mieć udar mózgu podczas swojego życia. Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych środowisk medycznych spotykają się i nagłaśniają ten problem podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów oraz konferencji.

Także w Polsce, w tym dniu, odbywają się akcje edukacyjno-informacyjne na temat udaru mózgu. W ramach kampanii społecznej STOP UDAROM co roku organizowane są wydarzenia, które mają na celu zwiększanie świadomości o udarze mózgu. Przyjmują one różnorodną formułę. Biorą w nich udział eksperci medyczni, przedstawiciele organizacji pacjenckich, a także znane i lubiane gwiazdy ekranu, sportu i kultury. Zaangażowanie zarówno specjalistów, jak i popularnych osobistości, pomaga w zwróceniu uwagi mediów, ale także społeczeństwa na trudny i ważny temat, jakim jest udar mózgu.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2014

„Udar Mózgu – czas jest śmiertelnie ważny”

Tego dnia Pasaż Wiecha w Warszawie zamienił się w „ulicę Udarową”, a przygotowany pod tym wyjątkowym adresem tor wrotkarski w rekordowym tempie pokonał Zbigniew Bródka – Mistrz Olimpijski i zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na znaczenie szybkiej pomocy i hospitalizacji w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu. Organizatorzy podkreślali, że czas ma ogromne znaczenie dla chorych i gdy tylko zaobserwujemy jego pierwsze objawy, natychmiast należy zadzwonić po pogotowie. Skuteczne leczenie można podjąć w ciągu zaledwie kilku godzin od wystąpienia objawów udaru mózgu. Po udarze natomiast niezbędne jest niezwłoczne rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2015

„Rozpoznaj! Reaguj! UDARemnij”
W ramach akcji „Rozpoznaj! Reaguj! UDARemnij” Przemysław Saleta, mistrz świata w kick-boxingu oraz mistrz Polski i Europy w zawodowym boksie, podjął niecodzienne wyzwanie – stoczył walkę z wyjątkowo groźnym zawodnikiem, jakim jest udar mózgu. „Znam kilka osób, które przeżyły udar. Gdyby nie szybka reakcja otoczenia i natychmiastowa pomoc medyczna, prawdopodobnie udar poczyniłby u nich ogromne zniszczenia. Tak jak podczas walki na ringu szybka reakcja odgrywa kluczową rolę i decyduje o zwycięstwie lub przegranej, tak i w przypadku udaru mózgu czas reakcji może uratować czyjeś życie. Jestem pod ogromnym wrażeniem działań organizatorów i popieram każdą inicjatywę, która przyczynia się do wzrostu świadomości na temat objawów udaru mózgu i wagi natychmiastowej pomocy osobie, która go doznała. Cieszę się bardzo, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu” – mówił Przemysław Saleta.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2016

„Udar mózgu jest jak pożar”

Aktorzy z serialu „Strażacy” – Mateusz Janicki i Jacek Lenartowicz oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wesołej podjęli wyzwanie, aby w jak najkrótszym czasie pokonać przeszkody, symbolizujące poszczególne objawy udaru mózgu i ugasić rozprzestrzeniający się pożar, symbolizujący to schorzenie.

„Czas dla ratowania osoby z udarem mózgu jest niezwykle ważny. Liczy się właściwe rozpoznanie objawów i jak najszybsza pomoc medyczna. Pokazała to wyraźnie akcja „Udar mózgu jest jak pożar”. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział i w ten sposób pomóc w edukacji społecznej” – mówił Jacek Lenartowicz aktor, który zaangażował się w działania z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2017

„Udar mózgu w centrum uwagi”

W ramach kolejnej edycji kampanii, na Dworcu Centralnym w Warszawie, zorganizowano pokaz edukacyjny pt. „UDAR MÓZGU W CENTRUM UWAGI”. Aktorzy: Urszula Dębska, Aleksandra Radwan, Adam Fidusiewicz i Paweł Kleszcz, ekipa ratowników z serialu „Na sygnale”: Monika Mazur i Konrad Darocha oraz superbohater Doktor Stroke – Pogromca Udarów, zaprezentowali objawy, jakie mogą towarzyszyć udarowi mózgu, czyli:

Usta wykrzywione,
Dłoń opadnięta,
Artykulacja utrudniona,
Rozmazane widzenie.

Podróżni i obserwatorzy wydarzenia otrzymali prostą instrukcję jak należy się zachować w sytuacji zaobserwowania u kogoś lub u siebie objawów udaru mózgu.

„Wierzymy, że akcja, w którą zaangażowało się tak wiele znanych osób, organizowana w samym centrum stolicy, przyczyni się do tego, by temat udaru mózgu znalazł się w centrum uwagi zarówno mediów, jak i społeczeństwa” – mówił Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie!”.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2018

„I Ty możesz zostać superbohaterem”

Z tej okazji w kinie Muranów w Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalno-reportażowego zatytułowanego „I Ty możesz zostać superbohaterem”, który przedstawił zainaugurowany w 2018 r. Ogólnopolski Program Edukacyjny na rzecz Profilaktyki Udarowej.

„Nigdy wcześniej w swojej pracy nie spotkałam się z takim programem, który dzięki atrakcyjnej formule i przystępnym materiałom edukacyjnym uczy od najmłodszych lat tego, co może uratować komuś życie” – mówi Katarzyna Przastek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 343 w Warszawie, która brała udział w warsztatach edukacyjnych oraz udzieliła wypowiedzi w filmie. – „Serce rośnie patrząc, z jakim zapałem dzieci biorą udział w zajęciach i jak chętnie odrabiają „zadania domowe” angażując w to rodziców czy dziadków, czyli osoby potencjalnie zagrożone udarem mózgu. Jestem przekonana, że Program Edukacyjny na rzecz Profilaktyki Udarowej nie tylko zbuduje wśród młodych ludzi świadomość zagrożeń związanych z wystąpieniem udaru mózgu, ale także nauczy ich odpowiedzialności, opanowania i zachowania zimnej krwi, w sytuacji, gdy liczy się każda minuta”.

Dowiedz się więcej o bezpłatnych warsztatach dla szkół
i platformie edukacyjnej dla nauczycieli