Badaj się i Lecz

Kampania BadajSieiLecz_logo_RGB

„Badaj Się i Lecz” – bo samo nie minie!

Kampania „Badaj Się i Lecz!” powstała z potrzeby chwili. Pandemia spowodowana wirusem SARS-CoV-2 wywołała dezorientację społeczną szczególnie niebezpieczną dla osób zmagających się z przewlekłymi chorobami, które nie wiedzą czy lub jak mogą szukać pomocy medycznej. Celem kampanii jest uświadomienie Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia są niezwykle istotne również podczas pandemii COVID-19, a zaniechanie tych działań może mieć groźne skutki zdrowotne. Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, czy choroby płuc nie zniknęły, a chorzy nagle nie wyzdrowieli. Jednak część osób unika lekarzy, przychodni czy szpitali.

Kampania „Badaj Się i Lecz” kieruje swoje przesłanie do wszystkich zaniepokojonych swoim stanem zdrowia, szukających wskazówek i wiarygodnych informacji. Kampania zachęca do kontaktów z lekarzami szczególnie osoby chorujące przewlekle, ale także te, u których pojawiły się niepokojące objawy mogące sugerować jakieś schorzenie, jednocześnie wyjaśniając skutki zaniechania leczenia, czy koniecznej diagnozy.

W ramach kampanii planowana jest m.in. emisja spotów telewizyjnych i radiowych (już od 21 września na antenie radiowej Jedynki), artykuły prasowe i internetowe publikowane w mediach ogólnopolskich i regionalnych, podcasty i live’y z ekspertami na stronach www i profilach partnerów kampanii oraz aktywność w mediach społecznościowych. Warto szukać informacji w internecie, wpisując #BadajSieiLecz.

Sonda uliczna

Choroby przewlekłe wymagają stałego leczenia i regularnych konsultacji. Nie można z tego rezygnować nawet, jeśli obecnie kontakty z opieką medyczną mogą być utrudnione. Załączony materiał filmowy pokazuje, co na ten temat myślą mieszkańcy Krakowa i przed czym przestrzegają lekarze.

Rozmowy z ekspertami

Do udziału w Kampanii „Badaj Się i Lecz” zaproszeni zostali eksperci z różnych dziedzin, którzy w bezpośredniej rozmowie z red. Martą Markowską odpowiadali na pytania dotyczące opieki nad osobami cierpiącymi na choroby przewlekłe, które w sytuacji pandemii COVID-19 mogą czuć się zaniepokojone utrudnionym dostępem do placówek Służby Zdrowia. Z rozmowy z prof. Rafałem Baranowskim, kierownikiem Pracowni Elektrokardiologii I Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego dowiadujemy się jak obecne problemy wpływają na osoby z chorobami serca, w szczególności z migotaniem przedsionków, które prowadzić może do udaru mózgu.

Spot społeczny

Jednym z materiałów informacyjnych kampanii „Badaj Się i Lecz” jest krótki film pokazujący charakterystyczne objawy towarzyszące migotaniu przedsionków i przypominający o konieczności stałej kontroli choroby i kontynuacji terapii.

Artykuły

W Super Expresie online ukazały się ciekawe artykuły związane z kampanią „Badaj Się i Lecz”. Jeden z nich podaje informacje dotyczące samej kampanii.

Drugi tekst dotyczy osób z problemami kardiologicznymi, w szczególności cierpiącymi na najczęstszą arytmię, jaką jest migotanie przedsionków. Przytaczane są wypowiedzi ekspertów podkreślających wagę wczesnego rozpoznania choroby i konieczności systematycznego leczenia.

Teleporada

Podczas pandemii rozwinęły się narzędzia telemedycyny. Informatyzacja sprawia, że kontakt z lekarzem, uzyskanie e-recepty czy e-skierowania może odbywać się zdalnie. Teleporada służy wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta, a od jej przebiegu zależy dalsze postępowanie. Dlatego ważne, by dobrze się do niej przygotować, umieć odpowiedzieć na pytania lekarza, ale też zadać pytania istotne z perspektywy pacjenta. Teleporada może być szczególnie przydatna w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, których lekarz już zna. W ramach kampanii „Badaj Się i Lecz”, we współpracy z krajowym konsultantem w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej – dr hab. n. med. Agnieszką Mastalerz-Migas, powstał materiał edukacyjny, który podpowiada, jak przygotować się do teleporady, by była ona efektywna.

Patronat honorowy

PTChP_logo_1_MCzM_SMALL
PTK_logo

Koalicjanci

IPF_polska_white_bg_s-1-320x320
FUM_LOGO_RGB
UDAROWCY (1)
PSD_logo z nazwa poziome
SED logo_big
Oddech_logo1liniowe
LOGO_Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POChP
logo_01
cukrzyca_pl_logo_small_trans
diotolog

Partner wspierający