O chorobie

O chorobie

Udar mózgu to zaburzenie neurologiczne, będące skutkiem nagłego odcięcia dopływu krwi do mózgu.

Dochodzi do niego, kiedy naczynia krwionośne dostarczające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie. Prowadzi to do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i składników odżywczych, wskutek czego następuje jej obumieranie.

Wideo
Odtwórz wideo

Udar mózgu, do którego dochodzi w następstwie zamknięcia światła naczynia krwionośnego to udar niedokrwienny. To zdecydowana większość (około 80%) udarów.

W sytuacji kiedy krew przedostaje się do mózgu w wyniku uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego i w konsekwencji niszczy tkanki mózgu, mamy do czynienia z udarem krwotocznym (potocznie nazywanym wylewem).

Czasem występują także przemijające ataki niedokrwienne – TIA (transient ischemic attack), inaczej „mini udar”, którego objawy ustępują w ciągu 24 godzin. Mogą być one jednak zwykle zwiastunem „dużego” udaru. Szacuje się, że u co piątej osoby po „mini udarze”, kolejny udar mózgu może wystąpić w ciągu kilku dni lub tygodni. Dlatego osoba, u której zdarzyła się taka sytuacja, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza (najlepiej neurologa), aby ustalić dalsze postępowanie.

Rozmowy (p)o udarze

Zapraszamy do wysłuchania podcastów „Rozmowy (p)o udarze”

W pierwszym odcinku Jacek Rozenek rozmawia z neurologiem prof. Bartoszem Karaszewskim o tym, co sami możemy zrobić, by minimalizować ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Tym razem Jacek Rozenek rozmawia z Prof. Mariuszem Baumgartem, pełnomocnikiem ds. medycznych Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie. Dowiecie się m.in. na co zwracać uwagę podczas wyboru kliniki lub rehabilitanta oraz czy powrót do pełnej sprawności jest możliwy. 

Czy zawodowe życie po udarze mózgu jest możliwe? W trzecim odcinku Jacek Rozenek rozmawia z dr. Marcinem Jastrzębskim, prawnikiem, adiunktem na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, bohaterem cyklu „#Młodzi po udarze”.

Dlaczego wsparcie bliskich jest ważne w życiu osoby po udarze mózgu? Jacek Rozenek rozmawia z Martą Jastrzębską żoną Marcina Jastrzębskiego, który w 2016 roku doznał udaru mózgu.

Kto może zachorować na udar mózgu? Czy to choroba, która  może przydarzyć się każdemu? Jacek Rozenek rozmawia z Michałem Figurskim, który opowiada o swojej historii i o tym co by chciał, aby z niej zapamiętali inni.

Udar mózgu w liczbach:

  • Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności
   u osób powyżej 40. roku życia. 
  • W Polsce co roku na udar zapada około 80-90 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera.
  • 30% osób umiera w wyniku udaru w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania.
  • 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% – pomocy
   w niektórych czynnościach życia codziennego.