O chorobie
MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW (MP) to najczęstsze z zaburzeń rytmu serca, które może być odczuwane jako szybkie i nieregularne bicie serca. Ta groźna choroba jest jednocześnie jedną z głównych przyczyn udarów mózgu.
Migotanie przedsionków wynika z zaburzenia prawidłowej kontroli rytmu serca, za którą odpowiada węzeł zatokowo-przedsionkowy. Prowadzi to do wyzwalania szybkich (powyżej 300/min) i nieregularnych impulsów elektrycznych, w efekcie czego przedsionki nie kurczą się w skoordynowany sposób lecz drgają. W rezultacie spada wydajność pompowania krwi przez przedsionki do komór serca i może dochodzić do zastoju krwi w przedsionkach, skutkiem czego powstają skrzepliny.
Wideo
Odtwórz wideo
Układ bodźcoprzewodzący serca
Migotanie przedsionków w liczbach
- Ocenia się, że na MP cierpi ok. 1-2% wszystkich dorosłych osób żyjących na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej jest to ok. 9 milionów ludzi. Szacuje się, iż w Polsce z MP żyje ok. 600-700 tysięcy osób.
- Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków zwiększa się wraz z wiekiem. Najnowsze badania epidemiologiczne wskazują na to, że migotanie przedsionków dotyczy aż 23 % osób po 65. roku życia.