Światowy Dzień Udaru Mózgu

ALERT UDAROWY 2021

Wysłuchaj spotu – zapamiętaj podstawowe objawy udaru mózgu i reaguj natychmiast!

Zobacz jak CeZik tworzył „ALERT UDAROWY”

Obejrzyj wideo i wysłuchaj spotu audio

Zobacz wideo z udziałem Jacka Rozenka, aktora, który doznał udaru mózgu oraz Andrzeja Wojnarowskiego, ratownika medycznego

Wysłuchaj spotu – zapamiętaj podstawowe objawy udaru mózgu i reaguj natychmiast!

„Udar mózgu nie boli. Osoby, które przeszły udar często bagatelizują pierwsze objawy choroby. W dniu, kiedy doznałem udaru, w pewnym momencie poczułem, że mam problem z mówieniem. Niestety zignorowałem to. Byłem przekonany, że to chwilowe przemęczenie – prowadziłem wówczas cykl szkoleń. Miałem olbrzymie szczęście, że ktoś zupełnie obcy, zwrócił uwagę, że może ze mną dziać się coś złego i szybko wezwał karetkę. Mógł przecież pomyśleć, że zasnąłem w zaparkozwanym aucie. Teraz, po trudnej rehabilitacji, mogłem wrócić do pracy. Wiem jednak, że nie wszyscy mają takie szczęście. Jestem przekonany, że wielu ludzi można byłoby uratować, gdyby więcej osób znało podstawowe objawy udaru i wiedziało, że jak zobaczą u kogoś choć jeden z nich, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Udar mózgu dotyka osoby w różnym wieku – nie jest prawdą, że tylko starsze. W ośrodku rehabilitacyjnym spotkałem bardzo dużo młodych osób po udarze. Zdecydowałem się przyłączyć do akcji „ALERT UDAROWY” i wystąpić w krótkim spocie, który mam nadzieję zwróci uwagę Polaków i zachęci ich do zgłębienia wiedzy czym jest ta groźna choroba.”

– mówi Jacek Rozenek, aktor

Przekaż wiadomość, która może uratować życie

Infografika ALERT UDAROWY

W ramach akcji „ALERT UDAROWY” siły połączyły największe organizacje pacjenckie, działające w obszarze udaru mózgu – Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie! i Fundacja Udaru Mózgu. W tym roku do grona partnerów dołączyło także Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych.

Przyłącz się do akcji

Ty też możesz dołączyć do akcji. Pobierz grafikę, wydrukuj ją, zrób zdjęcie z logo #ALERT UADROWY, zamieść je w swoich mediach społecznościowych i oznacz FB STOP UDAROM i #ALERT UDAROWY. Możesz też przesłać je na adres alertudarowy@primum.pl, a my zamieścimy zdjęcie na stronie kampanii oraz na Facebooku.

Światowy Dzień Udaru Mózgu

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU obchodzony jest co roku 29 października. Został ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu uświadamiania społeczeństw, że udar mózgu jest bardzo groźną chorobą, trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i głównym powodem trwałej niepełnosprawności wśród osób dorosłych. Szacuje się, że jeden na sześciu mieszkańców globu będzie mieć udar mózgu podczas swojego życia. Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych środowisk medycznych spotykają się i nagłaśniają ten problem podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów oraz konferencji.

Także w Polsce, w tym dniu, odbywają się akcje edukacyjno-informacyjne na temat udaru mózgu. W ramach kampanii społecznej STOP UDAROM co roku organizowane są wydarzenia, które mają na celu zwiększanie świadomości o udarze mózgu. Przyjmują one różnorodną formułę. Biorą w nich udział eksperci medyczni, przedstawiciele organizacji pacjenckich, a także znane i lubiane gwiazdy ekranu, sportu i kultury. Zaangażowanie zarówno specjalistów, jak i popularnych osobistości, pomaga w zwróceniu uwagi mediów, ale także społeczeństwa na trudny i ważny temat, jakim jest udar mózgu.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2014

„Udar Mózgu – czas jest śmiertelnie ważny”

Tego dnia Pasaż Wiecha w Warszawie zamienił się w „ulicę Udarową”, a przygotowany pod tym wyjątkowym adresem tor wrotkarski w rekordowym tempie pokonał Zbigniew Bródka – Mistrz Olimpijski i zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na znaczenie szybkiej pomocy i hospitalizacji w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu. Organizatorzy podkreślali, że czas ma ogromne znaczenie dla chorych i gdy tylko zaobserwujemy jego pierwsze objawy, natychmiast należy zadzwonić po pogotowie. Skuteczne leczenie można podjąć w ciągu zaledwie kilku godzin od wystąpienia objawów udaru mózgu. Po udarze natomiast niezbędne jest niezwłoczne rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2015

„Rozpoznaj! Reaguj! UDARemnij”
W ramach akcji „Rozpoznaj! Reaguj! UDARemnij” Przemysław Saleta, mistrz świata w kick-boxingu oraz mistrz Polski i Europy w zawodowym boksie, podjął niecodzienne wyzwanie – stoczył walkę z wyjątkowo groźnym zawodnikiem, jakim jest udar mózgu. „Znam kilka osób, które przeżyły udar. Gdyby nie szybka reakcja otoczenia i natychmiastowa pomoc medyczna, prawdopodobnie udar poczyniłby u nich ogromne zniszczenia. Tak jak podczas walki na ringu szybka reakcja odgrywa kluczową rolę i decyduje o zwycięstwie lub przegranej, tak i w przypadku udaru mózgu czas reakcji może uratować czyjeś życie. Jestem pod ogromnym wrażeniem działań organizatorów i popieram każdą inicjatywę, która przyczynia się do wzrostu świadomości na temat objawów udaru mózgu i wagi natychmiastowej pomocy osobie, która go doznała. Cieszę się bardzo, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu” – mówił Przemysław Saleta.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2016

„Udar mózgu jest jak pożar”

Aktorzy z serialu „Strażacy” – Mateusz Janicki i Jacek Lenartowicz oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wesołej podjęli wyzwanie, aby w jak najkrótszym czasie pokonać przeszkody, symbolizujące poszczególne objawy udaru mózgu i ugasić rozprzestrzeniający się pożar, symbolizujący to schorzenie.

„Czas dla ratowania osoby z udarem mózgu jest niezwykle ważny. Liczy się właściwe rozpoznanie objawów i jak najszybsza pomoc medyczna. Pokazała to wyraźnie akcja „Udar mózgu jest jak pożar”. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział i w ten sposób pomóc w edukacji społecznej” – mówił Jacek Lenartowicz aktor, który zaangażował się w działania z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2017

„Udar mózgu w centrum uwagi”

W ramach kolejnej edycji kampanii, na Dworcu Centralnym w Warszawie, zorganizowano pokaz edukacyjny pt. „UDAR MÓZGU W CENTRUM UWAGI”. Aktorzy: Urszula Dębska, Aleksandra Radwan, Adam Fidusiewicz i Paweł Kleszcz, ekipa ratowników z serialu „Na sygnale”: Monika Mazur i Konrad Darocha oraz superbohater Doktor Stroke – Pogromca Udarów, zaprezentowali objawy, jakie mogą towarzyszyć udarowi mózgu, czyli:

Usta wykrzywione,
Dłoń opadnięta,
Artykulacja utrudniona,
Rozmazane widzenie.

Podróżni i obserwatorzy wydarzenia otrzymali prostą instrukcję jak należy się zachować w sytuacji zaobserwowania u kogoś lub u siebie objawów udaru mózgu.

„Wierzymy, że akcja, w którą zaangażowało się tak wiele znanych osób, organizowana w samym centrum stolicy, przyczyni się do tego, by temat udaru mózgu znalazł się w centrum uwagi zarówno mediów, jak i społeczeństwa” – mówił Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie!”.

Światowy Dzień Udaru Mózgu 2018

„I Ty możesz zostać superbohaterem”

Z tej okazji w kinie Muranów w Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalno-reportażowego zatytułowanego „I Ty możesz zostać superbohaterem”, który przedstawił zainaugurowany w 2018 r. Ogólnopolski Program Edukacyjny na rzecz Profilaktyki Udarowej.

„Nigdy wcześniej w swojej pracy nie spotkałam się z takim programem, który dzięki atrakcyjnej formule i przystępnym materiałom edukacyjnym uczy od najmłodszych lat tego, co może uratować komuś życie” – mówi Katarzyna Przastek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 343 w Warszawie, która brała udział w warsztatach edukacyjnych oraz udzieliła wypowiedzi w filmie. – „Serce rośnie patrząc, z jakim zapałem dzieci biorą udział w zajęciach i jak chętnie odrabiają „zadania domowe” angażując w to rodziców czy dziadków, czyli osoby potencjalnie zagrożone udarem mózgu. Jestem przekonana, że Program Edukacyjny na rzecz Profilaktyki Udarowej nie tylko zbuduje wśród młodych ludzi świadomość zagrożeń związanych z wystąpieniem udaru mózgu, ale także nauczy ich odpowiedzialności, opanowania i zachowania zimnej krwi, w sytuacji, gdy liczy się każda minuta”.

Dowiedz się więcej o bezpłatnych warsztatach dla szkół
i platformie edukacyjnej dla nauczycieli